Jelentős előrelépés a daganatos halálozás csökkentésében Magyarországon

Download icon Save as PDF

2025. 04. 10 12:35 GMT+0100

Új eredmények ismertetése a Nemzeti Rákellenes Nap kapcsán

Magyarországon az előző évtizedben jelentős csökkenés tapasztalható a daganatos megbetegedések előfordulásában és a daganatos halálozásban, különösen a 40–60 év közötti férfiak körében – derült ki a HUN-CANCER EPI kutatásból.1 Az elemzés a daganatos betegek túlélésének javulását mutatta ki, például vastag- és végbélrák, tüdőrák és melanoma esetében.2

A tanulmány átfogóan elemezte az elmúlt évtizedben hazánkban diagnosztizált daganatos betegek előfordulásának trendjeit és túlélési esélyeit nemek, korcsoportok és daganattípusok szerint, valamint az ezekben bekövetkező változást. A vizsgálat a szakértők széles köre és az MSD gyógyszercég együttműködésében valósult meg. A Frontiers in Oncology c. nemzetközi szaklapban két részletben megjelent publikációnak az április 10-i nemzeti rákellenes nap adott különleges aktualitást.

A fotón balról jobbra: Dr. Kiss Zoltán (adatkutatásért felelős igazgató – MSD, címzetes egyetemi docens, PTE), Dr. Maráz Anikó (egyetemi docens, SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ, Onkoterápiás Klinika) és Dr. Vokó Zoltán (professzor, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Technológiaértékelő és Elemzési Központ vezetője) a HCE kutatást bemutató sajtóreggelin

A dohányzással összefüggő daganatok visszaszorulása hozta a legnagyobb javulást[1]

A HUN-CANCER EPI kutatás (a továbbiakban: HCE kutatás) egyik legfontosabb eredménye, hogy a daganatos halálozás csökkenése elsősorban a dohányzással összefüggő daganatok – így például a tüdőrák – visszaszorulásának köszönhető. Az epidemiológiai adatok szerint a prevenciós intézkedések és az egészségügyi ellátás fejlődése egyaránt hozzájárult ehhez a pozitív tendenciához.

A daganatos betegségek előfordulása és halálozása 2011 és 2019 között csökkent, ami minden bizonnyal jelentős mértékben a dohányzás visszaszorítás érdekében tett erőfeszítéseknek köszönhető” – emelte ki Vokó Zoltán professzor, a HCE kutatás egyik vezetője, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Technológiaértékelő és Elemzési Központ vezetője.Különösen fontos, hogy az epidemiológiai trendeket hosszú távon is nyomon kövessük, mert ez alapján érthetjük meg, hogy mely egészségpolitikai beavatkozások hoznak kézzelfogható eredményeket.”

A magyar betegek túlélése több daganattípusban is javult[2]

A daganatos betegek túlélési mutatói több esetben, például a vastag- és végbélrák, a tüdőrák és a melanóma területén is javulást mutatnak,. A HUN-CANCER EPI vizsgálat olyan statisztikai módszereket is alkalmazott, amelyek segítségével a magyar, hosszútávú túlélési eredmények a nemzetközi kutatásokkal is összevethetőek. Ezek alapján különösen kedvező a helyzet a magyar mellrákos betegek 5 éves, ún. “nettó túlélése” esetében, hisz a HCE kutatás szerint a 2011-14-es időszak alapján a magyar mellrákos betegek a régió egyik legjobb túlélési esélyeivel rendelkeznek.2 A vastagbélrák, prosztatarák és méhnyakrák esetében azonban még van tér a fejlődésre a nyugat-európai országokhoz képest.

Az emlőrákos betegek túlélési mutatói javultak, és Magyarország ebben a tekintetben a régió egyik legjobb eredményével rendelkezik” – hangsúlyozta Maráz Anikó egyetemi docens, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ, Onkoterápiás Klinika onkológusa, aki a HCE kutatás klinikai aspektusait ismertette. „Ugyanakkor tovább kell dolgoznunk azon, hogy más daganattípusok esetében is közelebb kerüljünk a nyugat-európai túlélési adatokhoz.”

Az MSD által támogatott kutatás új lehetőségeket nyit

A HCE tanulmány nemcsak a daganatos betegek túléléséről adott részletes képet, hanem segített az ellátás minőségi mutatóinak értékelésében is. Az MSD szerepvállalása lehetővé tette, hogy a magyar egészségügyi adatok nemzetközi szinten is összehasonlíthatóak legyenek.

Ez a kutatás óriási lehetőség arra, hogy a magyar daganatos betegek ellátásának minőségét tudományos alapossággal elemezzük” – mondta Kiss Zoltán, az MSD adatkutatásért felelős igazgatója, az elemzés egyik vezetője. „Az MSD támogatásával sikerült olyan részletekbe menő elemzéseket elvégezni, amelyek segíthetnek az adatalapú egészségpolitikai döntéshozatalban és a jövőbeli fejlesztések irányainak meghatározásában. Munkacsoportunkban már évtizedes tapasztalat gyűlt össze az egészségügyi adatok másodlagos felhasználása terén, és bízunk benne, hogy a tanulmány eredményei mellett az egyedülálló adatkutatási tapasztalatunk is hasznosítható lehet a döntéshozók számára.

Maráz Anikó egyetemi docens hangsúlyozta: „A daganatos betegségek minőségi mutatóinak értékelésében kulcsszerepe van a 10 leggyakoribb daganat előfordulására vonatkozó részletes elemzésnek. Ezek alapján célzottabban alakíthatók ki a szűrőprogramok és megelőzési stratégiák az egyes korcsoportok esetében is. Különösen a 40-49 éves korosztálynál figyelemre méltó az emlőrák okozta teher: a nőknél 100 ezer főre 140 emlődaganat jut e korcsoportban, ami kiemelkedően magas.[3] A férfiaknál a vastagbél- és végbélrák, a hererák és a tüdőrák dominálnak ebben a korosztályban. Ezek az adatok ráirányítják a figyelmet az egyes daganatok esetén elérhető szűrés fontosságára.”

A HCE kutatás egyedülálló módon tárta fel a daganatos betegek túlélésének alakulását Magyarországon, és nemzetközi szinten is értékes adatokkal járul hozzá a rákellenes küzdelemhez. A kutatás eredményei alkalmasak arra, hogy elősegítsék a daganatos halálozás további csökkentését célzó intézkedések bevezetését.

A HUN-CANCER EPI két publikált cikke angol nyelven az alábbi linkeken érhető el:

Kiss Z, Szabó TG, Revising cancer incidence in a Central European country: a Hungarian nationwide study between 2011-2019 based on a health insurance fund database. Front Oncol. 2024 Oct 1;14:1393132.

Kiss Z., Maráz A, Improvements In Cancer Survival In Hungary: A Nationwide Epidemiology Study Between 2011-2019 Based On A Health Insurance Fund;. Front Oncol. Volume 15 – 2025 | doi: 10.3389/fonc.2025.1446611

###


[1] Kiss Z, Szabó TG, Revising cancer incidence in a Central European country: a Hungarian nationwide study between 2011-2019 based on a health insurance fund database. Front Oncol. 2024 Oct 1;14:1393132.

[2] Kiss Z, Maráz A, Improvements In Cancer Survival In Hungary: A Nationwide Epidemiology Study Between 2011-2019 Based On A Health Insurance Fund;. Front Oncol. Volume 15 – 2025 | doi: 10.3389/fonc.2025.1446611

[3] Kiss Z, Szabó TG, Revising cancer incidence in a Central European country: a Hungarian nationwide study between 2011-2019 based on a health insurance fund database. Supplementary appendix. Front Oncol. 2024 Oct 1;14:1393132.

MSD Pharma Hungary Kft. 1095 Budapest, Lechner Ödön fasor 10/B

+36-1-888-5300, hungary_msd@merck.com, lezárás dátuma: 2025.04.08. HU-NON-01565