Nem tudjuk megjósolni, ki tudja magától is legyőzni a fertőzést, és a már kialakult HPV-fertőzést nem tudjuk kezelni, így a megelőzés kiemelt fontosságú.
A HPV FERTŐZÉS GYAKORI, ÉS SÚLYOS KÖVETKEZMÉNYEI LEHETNEK.
A legtöbb szexuálisan aktív ember találkozik a HPV-vel az élete során. A szervezet az esetek többségében magától leküzdi a fertőzést. Amennyiben a fertőzés tartósan fennmarad, akkor a HPV típusától függően nemi szervi szemölcsök vagy rákos daganatok* alakulhatnak ki. Nem tudjuk megjósolni, ki tudja magától is legyőzni a fertőzést, és a már kialakult HPV-fertőzést nem tudjuk kezelni, így a megelőzés kiemelt fontosságú.
A HPV NEM VÁLOGAT.
A férfiak és nők egyaránt ki vannak téve nemi szervi szemölcsök vagy bizonyos daganatos megbetegedések* kockázatának.
A HPV HATÁSA
99%
A méhnyakrákos megbetegedések közel 99%-át a humán papillómavírus okozza1
50%
esélye, hogy valaki élete során HPV-fertőzésen esik át.2
1000
Magyarországon évente közel 1000 új méhnyakrákos megbetegedést diagnosztizálnak2
A HPV-fertőzés kezelési lehetőségeinek száma. Míg bizonyos, HPV okozta daganatos megbetegedésekre* léteznek kezelési lehetőségek, maga a HPV-fertőzés jelenleg nem kezelhető.
*HPV okozta daganatos megbetegedések: méhnyakrák, hüvely és szeméremtesti rák, hímvesszőrák†, a végbélnyílás és a középgarat† rákos megbetegedései
†A HPV vakcinák javallata nem terjed ki a fej-nyaki rákos megbetegedések, valamint a hímvesszőrákok megelőzésére.
Az Ön egészségi állapotával vagy kezelésével kapcsolatban az elsődleges információforrás a kezelőorvosa kell, hogy legyen, ezért ha bármilyen kérdése merül fel, lépjen kapcsolatba kezelőorvosával!
Referencia:
Centers for Disease Control and Prevention. Epidemiology and Prevention of Vaccine-Preventable Diseases. The Pink Book: Course Textbook – 13th Edition (2015) https://www.cdc.gov/vaccines/pubs/pinkbook/hpv.html Letöltés dátuma: 2020.03.27.
Kásler M. A humán papillómavírus okozta megbetegedések, megelőzésük lehetőségei és ennek népegészségügyi előnyei. Orvosi Hetilap Supplementum, 2012. december
FÓKUSZBAN A MELANOMA
MI AZ A MELANOMA?
A melanoma a pigmentsejtek nagymértékű burjánzása, a bőrdaganatok között az egyik legrosszabb kimenetelű ráktípus, könnyen képez daganatos áttétet más szervekben.
A melanoma bárhol jelentkezhet a bőrön, akár olyan területeket is beleértve, melyeket nem ér közvetlenül nap, azonban a bőrfelszín bizonyos pontjain nagyobb valószínűséggel fordul elő:
A melanoma nem válogat: mindkét nem esetében kialakulhat, akár fiatal felnőttekben is.
Hazánkban évente közel
1 700
új melanomás beteget diagnosztizálnak.1
A melanomával összefüggésbe hozható halálesetek száma Magyarországon megközelítőleg évi (2018)
351.1
JELEK ÉS TÜNETEK
Egy új anyajegy a bőrön – méretében, formájában vagy színében változó, vagy eltérő küllemű – fontos figyelmeztető jele a melanomának, és orvos általi kivizsgálást igényel. Az ABCDE szabály vázolja az anyajegyek azon jellemzőit, melyek melanomára utalnak, és segítséget nyújt a bőr változásainak ellenőrzésében:
Az egyik oldal nem hasonlít a másikra
Az egyik oldal nem hasonlít a másikra
Az anyajegy nem egységes színű a teljes területen (Lehet különböző színű, vagy eltérő árnyalatú ugyanazon színből)
6 mm-nél nagyobb (habár a melanoma esetenként kisebb is lehet)
Az anyajegy méretében, alakjában vagy színében megváltozik
Bármely figyelmeztető jelet beszéljen meg orvosával, különösen, ha úgy érzi, hogy a melanoma kockázata fennáll.
KOCKÁZATI TÉNYEZŐK
Túlzott napozás, szolárium használat
Anyajegyek
Világos bőr, szeplők és világos haj
Előfordulás a családban
Melanoma vagy más típusú bőrrák előfordulása a személyes kórtörténetben
Meggyengült immunrendszer
Idősebb kor
Férfi nem
Xeroderma pigmentosum (ritka bőrbetegség, mely befolyásolja a bőr DNS korrigáló képességét)
LEHETŐSÉGEK A KOCKÁZAT CSÖKKENTÉSÉRE
A melanoma nem előzhető meg teljes mértékben, de a kockázat csökkenthető. A legjobb módszer a védelem az UV sugarakkal szemben, mert azok károsítják a bőrsejtek DNS-ét és kihatnak azon génekre, melyek a bőrsejtek növekedését irányítják. Az UV sugarak elsődleges forrása a nap. Ezért fontos mindig védeni magunkat a naptól, amikor kint tartózkodunk, mivel még felhős időben is átjuthatnak az UV sugarak. Íme néhány lehetőség:
Keressen árnyékot
Az UV sugaraknak való kitétel 10 és 16 óra között a legnagyobb, ha ekkor kint tartózkodik, keressen árnyékot –
fa, ernyő vagy ponyva alatt.
Viseljen kalapot
Próbáljon meg széles karimájú kalapot találni – legalább 5-8 cm széleset – hogy védje az arcát, a fejtetőt, a füleket és a nyakat.
Jól fedő öltözet
Válasszon szoros kötésű vagy szőtt ruhát, és óvakodjon az átlátszó ruházattól. Ne feledje, hogy ha a fény átjut, akkor az UV sugarak is.
Használjon naptejet
Hosszabb kint tartózkodás esetén használjon vízálló, széles spektrumú naptejet, legalább 30 faktorosat.
Hordjon napszemüveget
Védje szemeit és a körülöttük levő érzékeny bőrt. Válasszon olyan napszemüveget, amely a 100%-hoz lehetőleg a legközelebbi védettséget nyújtja az UVA és UVB sugarak ellen.
Járjon évente szűrővizsgálatra
A vizsgálat fájdalommentes és csupán néhány percet vesz igénybe. Az időben felismert melanoma ma már jó eséllyel gyógyítható.
Az Ön egészségi állapotával vagy kezelésével kapcsolatban az elsődleges információforrás a kezelőorvosa kell, hogy legyen, ezért ha bármilyen kérdése merül fel, lépjen kapcsolatba kezelőorvosával!